Dünya

10 Maddede Stockholm

1. İsveç’İn başkenti olan Stockholm’ün merkezi, Östermalm, Södermalm ve Gamla Stan (Old Town) olarak üç ana bölgeye ayrılmış diyebiliriz, aslında Norrmalm, Vasasten, Kungsholme filan da var ancak, Stockholm’e benim gibi ilk gidenler için ilk deneyimde gezip görmek istenebilecek yerler bu üç bölgede toplanmış. Biz Södermalm tarafında bir airbnb’de kaldık ama Stockholm’e bir daha gittiğimde Östermalm ya da Gamla Stan (Old Town) tarafından ev ya da hotel tutarım. Södermalm’de airbnb’ler daha ucuz olduğundan ve İsveç’e de ilk gidişimiz olduğundan, Stockholm’ü hiç bilmediğimizden öyle yapmıştık. Gerçi bu üç bölge birbirine uzak değil, biz hiç bir günümüzde toplu taşıma kullanmadık, hep Södermalm’dem Östermalm ve hatta daha ilerisine kadar yürüdük ancak  ilk gidenler için görülecek çoğu tarihi ve turistik yer Östermalm ve Gamla Stan taraflarında kalıyor ve özellikle geceleri Södermalm tarafı ıssız oluyor. 

2. Stockholm’ün içerisinde ve etrafında birçok ada var. Bu adalardan biri olan Djurgarden Island’da Grönalund Lunapark var, tabi ki bir Amsterdam’daki Efteling ile kıyaslanamaz ama bence Stockholm’e gidildiğinde kesinlikle vakit ayırılmalı.

3. Stockholm’de benim en sevdiğim yer kesinlikle Skansen. Dünyanın ilk open-air (açıkhava) müzesi olarak biliniyor, harika bir yer. İsveç’in eski zamanlarını ve kırsal hayatını göstermesi için kocaman bir alanı açık hava müzesine çevirmişler, içeriye girdiğinizde tarihte yolculuk yapmış hissine kapılıyorsunuz.

4. Stockholm tabi ki bir Türk kesesine göre biraz pahalı kaçıyor. Siz de benim gibi gezilecek yerler konusunda kısmayan ama tatillerde yemeklerden kısabilenlerdenseniz, ve eğer Stockholm size de pahalı gelirse, Stockholm’ün uzun uğraşlar sonucu bulduğumuz en ekonomik restoranını açıklıyorum: Subway. Bulduğunuz herhangi bir Subway’e oranın en ucuzu olduğu konusunda güvenebilirsiniz.

5. Stockholm birçok adadan oluştuğundan ve nehir ve göllerle çevrili olduğundan,  yapılabilecek bir sürü kanal turu / bot turu mevcut. Birçok otobüs turu da var tabi. Stockholm’e ayak bastığınızda ilk işiniz bir Tourist Info’ya (Turizm Danışma Bürosu) giderek harita ve turların broşürünü almak olsun.

6. Seyahat uygulamalarından Travel diye bir mobil uygulama var, dünyanın bir çok şehri için sesli tur içeriyor, Stockholm için en son baktığımda 20 tur içeriyordu.

7. Stockholm’de deneyimlenecek aktivitelerden biri SkyView: 12 kişilik camdan koca bir küre, içine biniyorsunuz, 20 dakikada yavaşça sizi yukarıya çıkarıyor, Stockholm’ü tepeden görmüş oluyorsunuz ve biraz seyretmeniz için durduktan sonra tekrar aynı sürede aşağıya iniyor. Stockholm’deki en güzel deneyim budur denilemez ama bence ilk gidenlerin tecrübe etmesi gereken bir deneyim.

8. Stockholm’e eğer çocukla gidiyorsanız Junibacken var, çocuklar için Masal ve Eğlence Parkı olarak geçiyor, Stockholm’de çocukla gidilecek yerlerden ilki olabilir.

9. Stockholm’e gittiğinizde fazladan zamanınız kalırsa Uppsala şehrine de gidilebilir, Stockholm’e 45 dakika uzaklıkta Uppsala. Ya da daha yakın olarak, Drottningholm Palace var, Stockholm’e göre batıda kalıyor. Bahçesiyle, manzarasıyla, lokasyonuyla harika bir yer, fazlaca vakti olanlar değerlendirebilir.

Bu sitede yazılı bulunan gözlem ve söylemlerin, her sayfada 10 madde ile aktarılması hedeflenmiş olup, bu bazı sayfalarda bilinçli olarak 10 maddeyi aşmış, bazılarında 10 maddeden az kalmıştır (bu normaldir, site sahibi bu durumun farkındadır), ancak ortalaması 10 maddedir.

No Comments Found

Leave a Reply