Dünya

10 maddede Sofya

1. Bulgaristan‘ın başkenti Sofya’da Free Sofia Tour ve Sofia Alternative Tour’a katılınmalı. Free Sofia Tour, Avrupa’nın hemen hemen her büyük şehrinde gördüğümüz turistik ve tarihi mekanların rehber eşliğinde dolaştırıldığı klasik ücretsiz yürüyüş turu. Sofia Alternative Tour ise bambaşka, ve harika. İki aşamadan oluşuyor. İlk aşamada bir oyun oynuyorsunuz, elinize bir harita veriliyor, haritada işaretlenmiş yerler var, o yerlere gidip bazı bulmacaları ve bilmeceleri çözmeniz gerekiyor, çözerek görevleri tamamlıyorsunuz. İkinci aşamada da turu düzenleyen kuruluşun mekanına gidip, görevdeki yerlerle ve neden oraların seçildiğiyle ilgili daha detaylı bilgi alıyorsunuz. Tur sonrasında, Sofya hakkında Sofya’nın yerlisinden daha fazla bilgiye sahip oluyorsunuz. Sofia Alternative Tour çok eğlenceli, yalnızca neredeyse tüm gününüzü alıyor, Sofya’ya ilk gelişi olup az vakti olanlar bu hususu göz önüne almalı.

2. Bence Bulgaristan’a Sofya Ekspresi ile gidilmeli, Halkalı tren garından biniyorsunuz, Sofya merkeze 15 dakika uzaklıkta iniyorsunuz, Sofya Ekspresi bir gece treni, yataklı vagonunda seyahat ettim ben, rahat ve çok hoş bir deneyim.

3. Sofya’nın çehresi değişiyor. Eski sokaklar ve yıkılmış mekanların yanında yeni ve modern mekanlar açılmış, farklı bir tezat havası var, ben tezatlığını sevdim. Gifted diye bir mekan var, yukarıda bahsettiğim Sofia Alternative Tour’un ikinci aşamasında Gifted’ın mekanında (dükkanında) oluyorsunuz. Gifted, “Free Sofia Tour recommends” isimli bir booklet hazırlamış, içinde Sofya için öneriler var, nerede yenir, nereye gidilir, ne yapılır vs. diye. Turlara katılmayacak olsanız bile o bookleti almaya ve Gifted’ın mekanını görmeye Gifted’a gidilir.

4. Sofya’da her yer gülsuyu, gül ile yapılan kozmetik ürünlerinin bulunduğu kozmetik dükkanları dolu. Ama hepsi orijinal değil, en hakikisi Bulgarian Rose markası (dikkat, Rose of Bulgaria değil, çünkü bu marka da var), o da şu adreste: Tzar Osvoboditel Boulevard 12.

5. Sofya’da 4 tane sanat galerisi var, baya popülerler. Ben sanat galerisi sevmediğim (ve sanatın bu alanına karşı da cahil olduğum için) için gitmedim ama sanat galerisi gezmekten hoşlananlar gidebilir.

6. Sofya’da 1-2 günü olan Sofya’da kalsın, ama daha fazla vakti olan Vitosha Dağı’na çıkabilir, teleferik ile çıkılıyor, yukarıda bir kayak merkezi var, kayak kıyafetlerinizi getirdiyseniz kayak yapılabilir. Ya da bir dağ havası alıp, kar oynayıp, yemek – içecek sıcak birşeyler tüketip, yine teleferikle inilebilir.

7. Ben her gittiğim her yeni şehirde parklarda dolaşmadan dönmediğim için, Sofya parkları: Borisova Gradina Park, bir de National Palace of Culture’ın önündeki kamuya açık kocaman alan. Buralar park severler için uygun, hele de hava güneşliyse tüm Sofya’yı burada görmek mümkün.

8. Sofya çok fazla turistik aktivitesi olan bir şehir değil, ama genç nüfusu fazla bir şehir, o sebeple genel eğlence ve aktivite imkanı fazlaca mevcut. Mesela biz escape room’a gittik, yukarıda bahsettiğim alternative tour’a katıldık, bir tea house’da (Tea House Sofia) iskambil oynadık, bir parkta (Borisova Gradina Park) masa tenisi oynadık, vs. Ayrıca Sofya’da board game cafe’ler var, benim gibi bir board game severseniz ona da gidilebilir. Mesela Cafe Abordage, kendisi Sofya’nın en ünlü board game cafesi.

9. Sofya metro biletleri (ticket’lar) 30 dakika geçerli, diyelim metroya geldiniz bir yere gidecekseniz, hazır gelmişken dönüş biletini de alayım, dönüşte tekrar almam diyorsunuz, yanlış. Biletlerin 30 dakika geçerliliği olduğu için muhtemelen siz gidip, işinizi halledip dönene kadar 30 dakika dolacak ve bilet işe yaramaz olacak. Ben yaptım, siz yapmayın.

10. Bir ilginç bilgi: Biz evet derken başımızı aşağı yukarı, hayır derken sağa sola sallıyoruz ya, Bulgarlar tam tersini yapıyor, yani başın aşağı yukarı sallanması onlarda hayır, sağa sola sallanması evet demek. O sebeple siz en iyisi bir süreliğine evet veya hayır derken baş efekti eklemeyin, çünkü kafa karıştırıcı oluyor, insan ne dediğini kendi de anlamıyor (evet diyerek başınızı sağa sola sallayın, ne demek istediğimi anlayacaksınız)

11. Bir ilginç bilgi daha: Sofya’da ağaçlara, duvarlara asılan, üstünde bir insan resmi olan ve altında o kişinin ismi yazılı fazlaca kağıt göreceksiniz, bizdeki kayıp ilanlarına benziyorlar, ama onlar kayıp ilanı değil, daha yeni ölen insanlara saygılarını göstermek adına yakınlarının astığı resimler. Yani yolda ağaçta resmini gördüğünüz kişi kayıp değil, daha yeni mefta olmuş demek.

12. Sofya’da musluk suyu içilebiliyor, nasıl gerekli bilgi.

13. Sofya garson ve restoran çalışanlarının kabalığıyla (ne yazık ki) ünlü bir yer, aslında (yine ne yazık ki) Bulgaristan gıda sektöründeki hizmet verenlerin geneli bu şekilde, nedendir bilinmez. Biz de Sofya’da nasibimizi aldık bu güruhtan. Bir tavsiye: Bu güruha takılmayın, kişisel almayın, herkese öyleler. Ki hepsi öyle değil, bazıları çok tatlı, çok kibar, bazılarıysa tam bir (affedersiniz) dana. Onlar dana geldi, dana gidecek. Bahşiş vermezsiniz olur biter. Yalnız bu husustan ötürü Sofya’da nerede yemek yiyeceğiniz, hangi restoranı tercih edeceğiniz diğer şehirlerden bir tık daha fazla ön araştırma gerektiriyor. Çünkü birkaç günlüğüne tatile geldiğiniz bir yerde, rastgele gittiğiniz restoranlarda aptalca bir muamele görüp moraliniz bozulsun istemezsiniz.

14. Restoran önerilerim: Çorba için Supa Star. Supa Star sadece çorba ve az çeşit de salata satıyor, yalnız çorbalar sıradışı çorbalar. Ananaslı brokolili kabak çorbası vs. Bulgar mutfağı için Lyubimota, Hadjidraganovite Izvi, Statsliveca‘ya gidilmeli. Restoran olarak daha fazla seçenek arayanlar Divaka, Cactus, Pri Yafata‘yı da deneyebilir. Tea House olarak: Tea House Sofia, jazz müzik severler için ideal bir yer. Biraz gizli saklı, hidden gem nitelikli, o sebeple bulamazsanız hemen pes etmeyin. Daha modern, artistik ve açık bir mekan arayanlar için önerimse Cush Bar. Ayrıca Sofya’ya gidip Lübnan mutfağında yemek isterseniz (ne alaka demeyin, canınız falafel çekince demiyorsunuz), önerim Fairouz. Fairouz’un falafelleri ve tabulesi çok iyi, falafel sevenler gidebilir. Yalnız Fairouz’ın kapısından girmeden yukarıdaki garsonlarla ilgili olan maddeyi bir kez daha okuyup girmeniz iyi olacaktır.. Son olarak sağlıklı yemek filan düşünenler varsa, Wok to Walk‘a gidebilir, Vegetable Mix’i var, çok severim, keşke Türkiye’ye de gelse Wok to Walk.

15. Bulgar mutfağından başlıca yiyecek ve içecekler: Banitza: bir çeşit börek, oblak: yaz kokteyli, ben gittiğimde kıştı, o sebeple bunu deneyemedim, rakiya: ismi bizim rakıya benziyor, Bulgar rakısı diye geçiyor, ama bizim rakıdan kat kat kuvvetli, öyle bizdeki gibi dikelim kafaya olmuyor, çarpıyor adamı. Mavrud wine diye geçen şarapları var, o da kuvvetli bence, hafif bir şarap değil. Tarator, bunu çok övüyorlar, soğuk çorba filan diye, bizdeki ayran aşı çorbası filan sanmayın, ne olduğunu söyleyeyim kendisinin: bizdeki CACIK, lol, çorba diye beklemeyin yani. Biz cacığı çorba olarak içmediğimiz için, yemeğin en başında cacık yerken garip geliyor insana, lol. Shopska salad çok duyacaksınız, bizdeki çoban salatası kendisi. Bizdeki kebap onlarda kebapçe, güzel kebapçe yemekleri var, ben şu yukarıda yazdığım Lyubimota ve Hadjidraganovite Izvi restoranlarında kendilerinden baya tatmin oldum. Diğer lokal yemekleri bob (çorba çeşidi), pileşka (tavuk çorbası), mişmaş, meshna skara. Bu son cümlemde yazanları denemedim, ama daha fazla vaktim olsa denerdim. Bizdeki gibi işkembe çorbası onlarda da var, kendisini hangover’lara birebir ilaç olarak kullanıyorlar.

16. Sofya mineral sularıyla ünlü, sadece Sofya genelinde onlarca mineral su kaynağı var, hastalıklara iyi geldiğine inanılıyor, ben içtim, iyiyim. Kötü değildim, mükemmel de hissetmiyorum şu an, ama kötüleşmedim de yani.

Bu sitede yazılı bulunan gözlem ve söylemlerin, her sayfada 10 madde ile aktarılması hedeflenmiş olup, bu bazı sayfalarda bilinçli olarak 10 maddeyi aşmış, bazılarında 10 maddeden az kalmıştır (bu normaldir, site sahibi bu durumun farkındadır), ortalaması 10 maddedir.

No Comments Found

Leave a Reply