Dünya

10 Maddede Bristol

– Ben Bristol’a turist olarak gitmedim, orada bir süre yaşadım, bu sebeple aşağıda yer alan maddeler Bristol’a kısa süreliğine gidenlerden ziyade, orada bir süre yaşayanlara veya uzun süreli konaklama için gelenlere daha uygun olabilir. –

1. İngiltere’nin Londra, Birmingham ve Liverpool’dan sonra dördüncü büyük şehri olan Bristol, İngiltere’nin müzikle anılan bir şehri. Kaliteli müzik yapan bir çok mekan var, müzik Bristol’da şehirsel kültürün bir parçası. Bu sebeple Bristol’a gelince kesinlikle müziğe vakit ayırılmalı. Mesela The Canteen var, akşamları çok tatlı canlı müzik yapıyorlar, The Canteen’deki ortam ve çalan müzikler biraz bizim Taksim’deki Ravuna 1906 gibi (yeni not: Son gittiğimde Ravuna’nın el değiştirdiğini gördüm, yeni gelen işletmenin müzik tarzı farklı sanırım).

2. Bristol Banksy’nin şehri. Banksy, dünyaca ünlü bir graffiti sanatçısı, graffiti’nin Satoshi Nakamoto’su denilebilir kendisine, lol, çünkü aslında kim olduğu, yani kimliği bilinmiyor. Bristol’a gelindiğinde Banksy turu (Banksy’nin sokak graffitilerinin gezildiği yürüyüş turu) yapılmalı, Banksy şehir içinde bir çok yere, genelde de hidden mekanlara eserlerini bırakmış, hepsini keşfetmek güzel duygu.

3. Bristol’da Hamilton House diye bir mekan var, community hub” olarak biliniyor, yogadan drumming’e, piyanodan meditasyona kadar bir çok ücretli / ücretsiz ders oluyor, ücretli olanların çoğu cüzi fiyatlarda. Herşeyden önce Hamilton House’ın havası, ortamı harika. 

4. İngiltere’de bir dil okuluna gidecekseniz açık ara en iyilerinden biri ELC Bristol’dır. Neden en iyi o, bu yazı onu anlatmak için değil, ama gidenler varsa neden dediğimi anlayacaktır.

5. Hayatımda yaptığım en zor spor egzersizini ben Bristol’da yaptım, kendisi Kettlercise olarak geçiyor. Ki ben hayatında kickbox yapmış, 6 sene voleybol oynamış, intensive workout nedir bilen insanım, ona rağmen bunu diyorum. Bristol’da Clifton College Sports Center var, her sezon haftanın belirli günleri, devasa basket sahasını Kettlercise için kapatıyorlar ve yaklaşık 100 kişiyle birlikte, bir saat boyunca kettlebell‘lerle birlikte zorlayıcı, ter döktürücü, su attırıcı, can çıkartıcı şekilde spor yapıyorsunuz. Tabi ben kendisiyle Bristol hayatımın son zamanlarına doğru tanıştığım için bir kere gidebildim, ama daha fazla orada kalsam kesinlikle devam ederdim, çünkü hayatımda sporda en fazla zorlandığım saat oydu ama, toplu spor yapmaktan başka hiçbir yerde o kadar da zevk almadım. Ki, ilkinde öyle canın çıkıyormuş, birkaç seferden sonra alışıyormuşsun zaten, mantıklı olarak.

6. Bristol’da Bristol Tower genelde gezilecek görülecek yerler arasında sayılmıyor, nedendir bilinmez, ama akşam vakti Bristol Tower’ın olduğu yere çıkıp Bristol manzarası izlenmeli bence. 

7. Eğer benim gibi board game severseniz, Bristol’da harika bir board game cafe var, ismi Chance & Counters, ortamı çok tatlı, ama özellikle akşamları kalabalık oluyor, rezervasyon gerekebilir.

8. Bristol’da güzel mekanlardan biri de The Lido. Burası hem restaurant, hem de yüzme havuzu. Daha doğrusu yüzme havuzunu ortaya alıp, çevresini restaurant masaları ile çevrelemişler, bizdeki (İstanbul’daki) eski Suada’nın (eski diyorum, çünkü Suada’yı yıktılar) Bristol versiyonu diyebiliriz, çok tatlı bir mekan.

9. İngilizlerin malum afternoon tea‘leri (öğle vaktinde çay ve yanında kurabiye / tatlı) meşhur, afternoon tea hizmeti veren çok tatlı kafeler var, biz Avon Gorge Hotel‘in terrace’ında afternoon tea molası vermiştik, ama daha başka mekanlar da denenebilir.

10. Bristol’da yeşil alandan bol bir şey yok, her yer park bahçe, koşmak, spor yapmak, negatif enerjiyi atmak için birebir, değerlendirmeden dönmemek lazım.

11. Bristol merkezde Cafe Alter Ego var, tavsiye etmem,  hizmet kalitesi çok düşük. Şehir merkezinde olduğundan ve gece geç saate kadar açık olan mekanlardan olduğundan kalabalık oraya yığılıyor ama gerek yok.

12. Bristol’a öğrenci olacak gidecekseniz, benim yaptığım gibi, Bristol International Student Centre var, öğrenciler için çok güzel programları, etkinlikleri, klüpleri oluyor, öğrenci olarak gidecekler takip etmeli.

13. Bristol Avon Nehri‘nin yanında olduğundan malum, nehir üzerinde bot turları ve hatta cruise’lar oluyor, winter cruises / christmas parties / harbour tours diye arama yapılırsa bir çok tur bulmak mümkün.

14. Bristol’a gelmişken, eğer vaktiniz varsa Stonehenge’e gitmemek olmaz.

15.  Bristol’da bizde Kapadokya’da olduğu gibi yazın balon festivalleri oluyor, Bristol’ın meşhur asma köprüsü Clifton Bridge  üzerinde harika manzaralar ortaya çıkıyor.

Bu sitede yazılı bulunan gözlem ve söylemlerin, her sayfada 10 madde ile aktarılması hedeflenmiş olup, bu bazı sayfalarda bilinçli olarak 10 maddeyi aşmış, bazılarında 10 maddeden az kalmıştır (bu normaldir, site sahibi bu durumun farkındadır), ortalaması 10 maddedir.

No Comments Found

Leave a Reply