Türkiye

10 Maddede Pamukkale

1. Denizli’de yapılacak en güzel aktivite Pamukkale travertenlerine tırmanmak değil bence (artık değil ne yazık ki), teleferikle Bağbaşı Yaylasına çıkmak. Denizli belediyesi teleferik hizmetini ve tesisini harikulade yapmış. Denizli merkezden binip, tepede Bağbaşı Yaylası’nda iniyorsunuz; yayla, manzarasıyla, havasıyla, yeşilliğiyle, bungalow evleri ve birkaç yiyecek – içecek satan mekanıyla harika. Bursa’da da teleferik var malum, Teferrüç semti ile Uludağ arasında hizmet veriyor, ama Bursa teleferiğin hizmet kalitesi ne kadar düşük ise Denizli’dekinin o kadar yüksek denilebilir.

2. Travertenler eski güzelliğini kaybetmiş, ne yazık ki. Sararmış, pislenmiş, travertenlerdeki havuzların içi saç dolmuş. Havuzlara el daldırıp en dibinde ne var bir bakayım uğraşına girmek yapılabilecek en büyük hatalardan olabilir, bazı yerlerde elinize yumuşak kum geliyor ama çoğu yerde de tutam tutam saç gelir, iğrenirsiniz.

3. Travertenlerde tepeye kadar çıkınca hemen yorulup inenler var, ben asıl güzelliğin sonrası olduğunu düşünüyorum. Tepede biraz soluklanıp devam edilmeli, çünkü  travertenlerin bittiği yerin ilerisinde Hierapolis Antik Kenti ve Antik Havuz var. Bence kent içerisindeki antik tiyatro hepsinden güzel.

4. Pamukkale’ye gelindiğinde karlı pekmez tadılmalı, şehir merkezinde Karcı mahallesinde bulunan çay bahçesinde var dediler, ama o gün semt pazarı vardı, ben orada buldum. Pekmez diyorlar ama aslında her türlü meyve ile yapılıyor. Satıcıların yanında bir çuval dolusu kar var, ilk önce bir avuç karı bardağa dolduruyor, üstüne de pekmez ya da herhangi bir reçel ya da meyve şurubu döküyor, ben sanırım ahududu suyu döktürmüştüm, çok güzel olmuştu. Tavsiye ederim, tadı güzel, yazın da buz gibi fevkalade iyi gidiyor.

5. Pamukkale’ye arabayla gelmek lazım, ya da Denizli’den araba kiralamak lazım, çünkü toplu taşıma gelişmiş ve yaygın değil, her yere taksi ile gitmek de pahalı oluyor taksi pahalı tutar, otele ve çevresine tıkılı kalmak istenmiyorsa araba şart.

6. Pamukkale rehberlerinde görülmesi gereken yerler arasında Kızıl Su yer alıyor, nedendir bilinmez, çünkü pek de görülmeye değer bir yer değil. 5 metrekare bir alanda yerden sıcak su çıkıyor, o da fışkırmıyor, az az geliyor, ve Pamukkale’nin tüm yaşlıları ve çocukları üzerlerinde o an ne varsa suya giriyorlar, bunun görülmeye değer bir aktivite veya yer olduğu kanaatinde değilim.

7. Pamukkale halkı ne yazık ki turizmin kıymetini bilmiyor, ellerinde Pamukkale gibi bir cevher var, ve çoğu gelirini Pamukkale’yi görmeye gelenlerden sağlıyor, ama gelen turistlere veya gezginlere o kadar kaba davranıyorlar ki, gelenler muhtemelen ”Pamukkale güzel bir kere gördük yetti, bir daha tövbe” diyerek dönüyor olabilir, en azından bizdeki kanaat ne yazık ki öyleydi.

8. Pamukkale’de fazlaca Çin restoranı var, nedendir bilinmez, yerli halk da Çin mutfağına meraklı herhalde, lol. Gerçi çoğu hakiki Çin mutfağı değil tabi, en azından biz içlerinden birini denemiştik, o değildi.

9. Pamukkale yamaç paraşütü (paragliding) için uygun bir yer. Ben denemedim ama travertenlerdeyken gökyüzünde bir çok paraşüt gördüm. Ayrıca Pamukkale’nin yakınlarında (yakın dediğim 1 – 1,5 saat mesafede) Bekilli Deresi var, orada da rafting yapılıyor, Pamukkale’ye gelmişken fazla vakti olanlar gidebilir.

10. Pamukkale rehberlerinde Kaklık Mağarası yazar, bence buna da gitmeye gerek yok, mağara çok küçük, ve mağaranın etrafına hiç özen göstermemişler. Ayrıca içerideki kükürt kimisinde baş dönmesi yapabiliyor.

11. Eğer Pamukkale’de çok vaktiniz yoksa, Denizli merkeze inmenize gerek yok, yine rehberlerde Kaleiçi Çarşısı yer alır ama vakit kısıtlıysa gerek yok. Yalnız, merkezde Denizli Konağı varmış, Denizli Belediyesi eski bir konağı restauranta çevirmiş, yöresel lezzetler servis ediyormuş, bu benim listemdeydi ama fırsat olmadı, yöresel yemek tatmak isteyenler bu konağı deneyebilir.

12. Denizli’nin tandır kebabı meşhur, ben teleferikle çıktığımız Bağbaşı Yaylası’nda denedim, güzeldi. Bence yemeden dönülmemeli ama iyi yapan bir yerde denenmeli, Kebapçı Baki ya da Kocabayla Kebap Salonu iyi diyorlar.

13. Pamukkale’ye geldiğimizde biz travertenlere yakınlığından ötürü White Heaven Hotel’de kaldık, tavsiye etmem. Servis kötü, çalışanlar mutsuz, yemekleri kötü ve otel hijyen değil. Yalnızca lokasyonu güzel, çünkü Pamukkale’nin güney kapısına çok yakın.

Bu sitede yazılı bulunan gözlem ve söylemlerin, her sayfada 10 madde ile aktarılması hedeflenmiş olup, bu bazı sayfalarda bilinçli olarak 10 maddeyi aşmış, bazılarında 10 maddeden az kalmıştır (bu normaldir, site sahibi bu durumun farkındadır), ancak ortalaması 10 maddedir.

No Comments Found

Leave a Reply