Türkiye

10 Maddede Bursa

1. Bursa’ya hayatımda iki kere geldim sanırım, ilki seneler önce ortaokul zamanımda bir okul gezisi ileydi, ikincisi ise 2017 yılında. İlkinden hatrımda kalan Bursa’nın güzel bir yer olduğu idi, yeşil, sakin, temiz vs. İkincisi ise neden bilmiyorum ama pek de öyle değildi. Bursa sanki eski güzelliğini ve temizliğini kaybetmişti, pisti ve eskiydi. Eski derken iyi korunmuş şekilde eski değil, iyi korunmamış, özen gösterilmemiş şekilde eski. Yollar, binalar, ulaşım, hizmet vs. her şey beni üzdü.

2. Bursa’ya bu kez kapsamlı bir gezi yaptım, bir gidişte Bursa merkez + Cumalıkızık + Mudanya + Tirilye + Gölyazı’yı gezdim. Cumalıkızık, Mudanya, Tirilye ve Gölyazı’nın her birine 1 günden az yeter, Bursa merkeze de bir gün ayrılırsa toplamda 4 gün yeterli olacaktır kanaatindeyim. Biz de zaten 4 günde tümünü baştan sona gezdik.

3. Bursa’da Teferrüç semti ile Uludağ arasında teleferik var. Aralık ayında teleferikle yukarı çıktık, çıkmamız bir dert, inmemiz kocaman ayrı bir dert oldu. Verilen teleferik hizmeti ne yazık ki içler acısı, yukarıda soğukta ve yağmurda tam iki saat boyunca onlarca insanla bir yandan donarken bir yandan teleferiğin gelmesini bekledik. Sorun teleferiğin çalışmaması değil, hava zaten teleferik için elverişsiz bir hava değildi (ki teleferikler fonksiyonları gereği soğuk ve karlı hava şartlarına uygundurlar malum), bizim gözlemlediğimiz ve orada da kulağımıza çalınan söylenti, yukarı çıkan insanların sırf yukarıda daha fazla vakit geçirmesi ve böylelikle daha fazla para harcaması için (zira yukarıda yalnızca yiyecek – içecek satan cafeler ve kışlık giysi, bere vs. satan dükkanlar var) sık aralıklarla teleferik gönderilmediğini söylediler, ne kadar doğru bilinmez. Ama ne olursa olsun, yaşadığımız sıkıntı ve hizmet kalitesinin gelenleri hiç umursamayacak kadar kötü olması bizi üzdü. Sayın Bursa Belediyesi, Denizli’de de aynı teleferik var, bence hizmet kalitesini bir gör, örnek al.

4. Bursa’ya bu gidişimde, şehir içinde en beğendiğim yer Irgandı Köprüsü oldu, köprü üzerinde ve çevresinde dolanıp durdum. Köprü üzerinde çok tatlı bir sanatçılar çarşısı kuruluyor, biz gittiğimizde kıştı, o sebeple çok faal değildi, ama eminim yazın orası renkli oluyordur.

5. Cumalıkızık tatlı bir köy, taş sokakları, taş evleri güzel, bir kahvaltı ile başlayıp, sonrasında 1 saatlik turlansa yeter. Mudanya’da Mudanya Mütareke Müzesi bence kesin görülmeli. Hem konumu çok güzel, hem de kendisi. Tirilye hemen Mudanya’nın yanında zaten, orası da eski, şirin bir balıkçı köyü, 1-2 saat yeterli olacaktır. Gölyazı ise bir Uluabat Gölü üzerinde şirince bir ada köy, aynı Cumalıkızık gibi bir turlayıp görülecek cinsten. Bir öğle ya da akşam yemeği Gölyazı’da yenebilir, turna balığı ve yayın balığı meşhur. Vakit olursa Gölyazı’nın üstünde bulunduğu Uluabat Gölü’nde sandal keyfi yapılabilir.

6. Bursa’ya gelindiğinde eğer vakit ve araba varsa yukarıda saydığım köylerden ziyade İznik tarafına gidilmeli bence. Ama İznik başka bir yazının konusu: 10 Maddede İznik.

Bu sitede yazılı bulunan gözlem ve söylemlerin, her sayfada 10 madde ile aktarılması hedeflenmiş olup, bu bazı sayfalarda bilinçli olarak 10 maddeyi aşmış, bazılarında 10 maddeden az kalmıştır (bu normaldir, site sahibi bu durumun farkındadır), ortalaması 10 maddedir.

No Comments Found

Leave a Reply