Merhaba, ben Asli, Toronto’da yaşıyorum. Fütürist ve minimalistim.

1. Asliyusha.com’un doğuşu: Bir seyahate gidip döndüğünüzde arkadaşlarınız, yakın çevreniz, seyahatin nasıl geçtiğini, nerelere gittiğinizi, neler yaptığınızı vs. sorar, bende de durum öyleydi. Sadece seyahatin hemen akabinde değil, bir zaman sonra da o ülkeye gidileceği zaman beni arayan bir çok arkadaşım, yakınım vardı, hala da var. Belli bir ülke / şehir hakkında bana öneri soran hiç kimseye şu şu yerleri gezin demedim, çünkü nereleri gezeceklerini Tourist Info’dan alacakları harita da söylüyor, ya da hangi sırayla nereleri gezebileceklerini söyleyen kaliteli bir çok hem Türkçe hem yabancı kaynak var. Ben de onlara daha ziyade haritada yazılı olmayan, benim deneyimlediğim ve hoşlandığım, ilginç bulduğum hususları söyler oldum. Bu blogu kurduğumda 20 tane dış ülkeye seyahat etmiştim, bir o kadar da yer Türkiye’de gezmiştim, ve yaptığım seyahatlerden aldığım notlar vardı, bana belirli bir ülke ya da şehirle ilgili fikir / öneri soranlar olduğunda notlarıma bakar, onları aktarırdım. Bu blog işte o notlardan oluştu ve devam etti.

2. Bu sebeple, bu site / blog, gezi rehberlerinden oluşan bir seyahat blogu değildir. Oslo’ya gittiğinizde hangi otelde kalmanızı, Gaziantep’e gittiğinizde nerede simit kebabı yemenizi ya da Sofya’da nereleri gezip görmenizi söylemez. Bunu kaliteli bir şekilde yapan birçok Türkçe blog var.

3. Yine aynı sebeple, bu sitede Türkiye ve Dünya bölümlerinde yer alan ve “10 Maddede …” başlıklı yazılar, ilgili ülkeler ve şehirlere yönelik benim kenara not ettiğim / ilginç bulduğum / arkadaşlarımla paylaştığım ortalama 10 adet gözlem ve söylemden oluşur. Bu 10 maddenin neredeyse hiçbiri, bahsettiği konuyla ilgili varolan ya da bilinen tüm bilgileri verme amacı taşımaz, yani belirtilen bir mekanın adresini, telefonunu, kapısının rengini ve sahibinin ismini vermez, vermeyi de amaçlamaz. Bu sitedeki yazılar mümkün olduğunca kısa ve öz olarak, ilgili ülke veya şehir hakkında 10 kişisel gözlem iletmeyi amaçlar. Belirtilen bir mekanın adresini, telefonunu, kapısının rengini ve sahibinin ismini öğrenmek isteyenler, mevcutta kaliteli ve kapsamlı içerik sunan birçok Türkçe blogdan faydalanabilir.

Bu sitede yazılı bulunan gözlem ve söylemlerin, her sayfada 10 madde ile aktarılması hedeflenmiş olup, bu bazı sayfalarda bilinçli olarak 10 maddeyi aşmış, bazılarında 10 maddeden az kalmıştır (bu normaldir, site sahibi bu durumun farkındadır), ortalaması 10 maddedir.