10 Maddede Aslıyusha

1. Ben Aslı, taze sıkılmış portakal suyunu çok severim.

2. Fen lisesi ve hukuk fakültesi mezunuyum. Üniversite sınavında bana sorsanız önemi olmayan ama yakınlarıma sorsanız birkaç yerde dile getirilmesi gereken Türkiye derecelerim var. Avukatım, beş sene İstanbul’da uluslararası hukuk firmalarında ve kurumsal bir şirkette çalıştım.

3. Desteklediğim akımlar: minimalizm, sapioseksüelizm (adı konmuş böyle bir akım var mı bilmiyorum ama ben kesinlikle sapioseksüelim).

4. Çok kitap okurum. Bana güzel kitap tavsiyeleri atarsanız size tav olurum. En sevdiğim başlıca yazarlar: Ayn Rand, Amin Maalouf, Haruki Murakami, Zülfü Livaneli, Jose Saramogo ve Isaac Asimov. (Tavsiyeleri bunlardan atmayın, bu yazarların kitaplarının çoğunu okudum zaten, lol)

5. Sosyal medyayla pek aram yok, hatta hiç yok denilebilir.

6. Film ve dizi arşivim geniştir. Bunu dedim diye bana sanat filmleriyle ilgili düşüncelerimi sormayın, muhtemelen ya izlememiş, ya da izleyip de anlamamışımdır. Dizi önerisi isterseniz bana yazın, size bir liste atarım 🙂

7. Spor yaparım. Hayatımın yakın bir döneminde kickbox yaptım, çok sevdim, sonra ayağımı incittim, yeniden başlamayı düşünüyorum. 9Round’u herkese tavsiye ederim.

8. Hayatımın bir döneminde otoyol yarışları yaptım, kesinlikle övünmüyorum, kimseye tavsiye etmem.

9. Rusçamı geliştirmek için bir süre Belarus’ta yaşadım, çok güzeldi, Minsk’teki tüm arkadaşlarım, sizi çok özledim!

10. Bir gün Belarus – Ukrayna sınırında 9 saat bekletildim ve 2 KGB ajanı tarafından saatlerce sorguya çekildim. Bunu özlemedim.

11. Eğer sitenin genelinden şimdiye kadar belli olmadıysa, hemen her konuda liste yapmayı severim.

12. Hemen hemen her defasında iyi mizah anlayışını takdir ederim ^^.

13. Kültür farklılıklarını severim, desteklerim, bu ister İkigai ile yoğrulmuş Japon kültürü olsun, ister Lagom felsefesi ile bezenmiş İsveç kültürü olsun, isterse de Türkiye’de irilenip durulan (irilemenin sözlük anlamı için buraya) Suriyeli veya herhangi bir Ortadoğu Arap kültürü olsun. Kültür çeşitliliğinin insanlarda hoşgörüyü ve toleransı artıracağını ve bize (insanlığa) iyi geleceğini düşünüyorum. Bu sebeple serbest ticareti teşvik edelim, vize muafiyetlerini artıralım, lol.

Bu sıralar Aslıyusha

Aslında bu kısma “Hakkımda”dan daha çok önem veriyorum. Çünkü “Hakkımda” benimle alakalı genel bilgiler içerirken, bu kısım bu sıralar nelerle uğraştığımı, nerede olduğumu, ne üstünde çalıştığımı vs. içeriyor. “Hakkımda” genel bilgi olduğundan doğal olarak sık sık güncellenmezken, bu kısmı elimden geldiğince güncel tutmaya çalışıyorum.

[…]

Son zamanlarda okuduğum güzel kitaplar: Kendine Kendine MBA – Josh Kaufman, 21. Yüzyıl için 21 Ders – Yuval Noah Harari, Geleceği Yönetmek – Ahmet Şerif İzgören, Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura – Ayfer Tunç.

Son zamanlarda izlediğim eğlenceli diziler: Dark, Rain, The Good Place.

10 Maddede Asliyusha.com

1. Asliyusha.com’un doğuşu: Bir seyahate gidip döndüğünüzde arkadaşlarınız, yakın çevreniz, seyahatin nasıl geçtiğini, nerelere gittiğinizi, neler yaptığınızı vs. sorar, bende de durum öyleydi. Sadece seyahatin hemen akabinde değil, bir zaman sonra da o ülkeye gidileceği zaman beni arayan bir çok arkadaşım, yakınım vardı, hala da var. Belli bir ülke / şehir hakkında bana öneri soran hiç kimseye şu şu yerleri gezin demedim, çünkü nereleri gezeceklerini Tourist Info’dan alacakları harita da söylüyor, ya da hangi sırayla nereleri gezebileceklerini söyleyen kaliteli bir çok hem Türkçe hem yabancı kaynak var. Ben de onlara daha ziyade haritada yazılı olmayan, benim deneyimlediğim ve hoşlandığım, ilginç bulduğum hususları söyler oldum. Bu blogu kurduğumda 20 tane dış ülkeye seyahat etmiştim, bir o kadar da yer Türkiye’de gezmiştim, ve yaptığım seyahatlerden aldığım notlar vardı, bana belirli bir ülke ya da şehirle ilgili fikir / öneri soranlar olduğunda notlarıma bakar, onları aktarırdım. Bu blog işte o notlardan oluştu ve devam etti.

2. Bu sebeple, bu site / blog, gezi rehberlerinden oluşan bir seyahat blogu değildir. Oslo’ya gittiğinizde hangi otelde kalmanızı, Gaziantep’e gittiğinizde nerede simit kebabı yemenizi ya da Sofya’da nereleri gezip görmenizi söylemez. Bunu kaliteli bir şekilde yapan birçok Türkçe blog var.

3. Yine aynı sebeple, bu sitede Türkiye ve Dünya bölümlerinde yer alan ve “10 Maddede …” başlıklı yazılar, ilgili ülkeler ve şehirlere yönelik benim kenara not ettiğim / ilginç bulduğum / arkadaşlarımla paylaştığım ortalama 10 adet gözlem ve söylemden oluşur. Bu 10 maddenin neredeyse hiçbiri, bahsettiği konuyla ilgili varolan ya da bilinen tüm bilgileri verme amacı taşımaz, yani belirtilen bir mekanın adresini, telefonunu, kapısının rengini ve sahibinin ismini vermez, vermeyi de amaçlamaz. Bu sitedeki yazılar mümkün olduğunca kısa ve öz olarak, ilgili ülke veya şehir hakkında 10 kişisel gözlem iletmeyi amaçlar. Belirtilen bir mekanın adresini, telefonunu, kapısının rengini ve sahibinin ismini öğrenmek isteyenler, mevcutta kaliteli ve kapsamlı içerik sunan birçok Türkçe blogdan faydalanabilir.

Bu sitede yazılı bulunan gözlem ve söylemlerin, her sayfada 10 madde ile aktarılması hedeflenmiş olup, bu bazı sayfalarda bilinçli olarak 10 maddeyi aşmış, bazılarında 10 maddeden az kalmıştır (bu normaldir, site sahibi bu durumun farkındadır), ortalaması 10 maddedir.